10 milionów Polaków zmaga się z nadciśnieniem tętniczym.
Piątek 17 maja to Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego.
W tym dniu, nie tylko przypominamy o znaczeniu utrzymywania prawidłowego ciśnienia tętniczego, ale też o tym, że badanie ciśnienia znajduje się w pakiecie badań PROFILAKTYKA 40+.
Z tego pakietu mogą Państwo skorzystać do końca czerwca 2024.
Wystarczy wejść na swoje IKP, wypełnić ankietę i zgłosić się do placówki wykonującej badania. Takie skierowanie zrealizują Państwo w naszej Przychodni Specjalistycznej.
Szacuje się, że w Polsce z nadciśnieniem tętniczym zmaga się 10 milionów Polaków. 75 procent populacji powyżej 65 roku życia ma nadciśnienie.
To niestety konsekwencje zmian cywilizacyjnych. Żyjemy szybko, mniej higienicznie, nie dbamy o zdrowie.
Czynniki, które zwiększają ryzyko nadciśnienia tętniczego to:
- niewłaściwa dieta, bogate w tłuszcze nasycone
- spożywanie nadmiernej ilości soli
- nadużywanie alkoholu
- otyłość
- palenie papierosów
- brak ruchu
- stres
- obciążenie genetyczne
Nadciśnienie tętnicze przez lata może nie dawać objawów, ale nieleczone może prowadzić do zawałów serca i udarów mózgu. Mówimy o nim, gdy pomiary stale wskazują wartości powyżej 140/90 mmHg.
Są pewne niespecyficzne objawy, które mogą sygnalizować problem:
- bóle i zawroty głowy
- problemy ze snem
- skłonność do szybkiego męczenia się
- kołatania serca
- nadmierna potliwość
Ryzyko nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem. Po 55 roku życia regularne mierzenie ciśnienia tętniczego to jeden z filarów profilaktyki.
(see https://angular.dev/best-practices/security#preventing-cross-site-scripting-xss)