Nowe możliwości Laboratorium Diagnostycznego
Z dumą informujemy, że kierownik Laboratorium Diagnostycznego Anna Bieńkowska i Paulina Szcześniak przeszły szkolenie i certyfikację z nowego analizatora moczu.
Badanie ogólne moczu, to podstawowe badanie, wykonywane w celach przesiewowych, diagnostycznych i kontrolnych.
Stosowane jest w diagnostyce chorób nerek i układu moczowego oraz nieprawidłowościach przemian metabolicznych, zwłaszcza związanych z chorobami wątroby i z cukrzycą.
Kontrolnie stosowane jest podczas monitorowania chorób przewlekłych nerek. Natomiast przesiewowo w badaniach okresowych.
To badanie pozwala na ocenę parametrów fizycznych:
- barwy,
- przejrzystości,
- ciężaru właściwego,
- pH.
A także oraz wykazanie obecności:
- leukocytów,
- erytrocytów
- bilirubiny
- urobilinogenu
- glukozy
- ketonów
- białek
- azotynów
- kwasu askorbinowego.
Nieprawidłowe wyniki badania wskazują ryzyko:
- zespołu nerczycowego,
- stanów zapalnych nerek,
- zakażenia bakteryjnego dróg moczowych.
Obecność leukocytów, erytrocytów lub azotynów w moczu, stwierdzana jest w stanach zapalnych i infekcjach dróg moczowych.
Obecność erytrocytów może wskazywać np. skazę krwotoczną lub kamicę nerkową.
Z kolei stwierdzenie obecności glukozy, bilirubiny, ketonów i urobilinogenu stanowi cenną informację o zaburzeniach metabolicznych i fizjologicznych organizmu w cukrzycy, chorobach wątroby, niedokrwistości oraz zaburzeniach gospodarki lipidowej.