Jesteś na stronie Nowe możliwości Laboratorium DiagnostycznegoPrzejdź do:
Nowe możliwości Laboratorium Diagnostycznego
14 sie 2024

Nowe możliwości Laboratorium Diagnostycznego

SafeValue must use [property]=binding:

Z dumą informujemy, że kierownik Laboratorium Diagnostycznego Anna Bieńkowska i Paulina Szcześniak przeszły szkolenie i certyfikację z nowego analizatora moczu. 
Badanie ogólne moczu, to podstawowe badanie, wykonywane w celach przesiewowych, diagnostycznych i kontrolnych. 
Stosowane jest w diagnostyce chorób nerek i układu moczowego oraz nieprawidłowościach przemian metabolicznych, zwłaszcza związanych z chorobami wątroby i z cukrzycą. 
Kontrolnie stosowane jest podczas monitorowania chorób przewlekłych nerek. Natomiast przesiewowo w badaniach okresowych. 

To badanie pozwala na ocenę parametrów fizycznych: 

  • barwy, 
  • przejrzystości, 
  • ciężaru właściwego, 
  • pH. 

A także oraz wykazanie obecności:

  • leukocytów, 
  • erytrocytów
  • bilirubiny 
  • urobilinogenu
  • glukozy
  • ketonów 
  • białek 
  • azotynów
  • kwasu askorbinowego. 

Nieprawidłowe wyniki badania wskazują ryzyko:

  • zespołu nerczycowego,
  • stanów zapalnych nerek,
  • zakażenia bakteryjnego dróg moczowych.  

Obecność leukocytów, erytrocytów lub azotynów w moczu, stwierdzana jest w stanach zapalnych i infekcjach dróg moczowych. 
Obecność erytrocytów może wskazywać np. skazę krwotoczną lub kamicę nerkową. 
Z kolei stwierdzenie obecności glukozy, bilirubiny, ketonów i urobilinogenu stanowi cenną informację o zaburzeniach metabolicznych i fizjologicznych organizmu w cukrzycy, chorobach wątroby, niedokrwistości oraz zaburzeniach gospodarki lipidowej. 

(see https://angular.dev/best-practices/security#preventing-cross-site-scripting-xss)