Światowy Dzień Higieny Rąk
5 maja obchodzimy Światowy Dzień Higieny Rąk, zapoczątkowany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Program ten realizowany jest w 170 krajach. Zakłada redukowanie liczby zakażeń szpitalnych poprzez promowanie higieny rąk na wszystkich poziomach ochrony zdrowia na całym świecie. Pandemia sprawiła, że to święto jeszcze nigdy nie było tak ważne. Z uwagi na COVID-19 przypominamy, że jedną z najskuteczniejszych metod walki z zakażeniami przenoszonymi drogą kropelkową jest troska o higienę rąk. Pamiętajmy, że czyste ręce chronią nas przed wieloma chorobami zakaźnymi i pasożytniczymi. Ta prosta czynność jak mycie i dezynfekcja rąk znacznie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa.
Jakie sytuacje powinny być dla nas wyznacznikiem konieczności umycia rąk?
W dobie zagrożenia koronawirusem COVID-19 każde wyjście z domu, czy też powrót do niego winien być przyczyną mycia rąk. Tym niemniej zaleca się myć ręce w następujących sytuacjach:
• po powrocie do domu z pracy, ze sklepu, po podróży środkami komunikacji publicznej
• przed przygotowywaniem posiłku, jak i w jego trakcie, a także przed samym jedzeniem
• po każdorazowym skorzystaniu z toalety
• po kontakcie ze zwierzętami, jak i przedmiotami należącymi do nich, jak chociażby kuweta, smycz, czy też inne zabawki
• po kichaniu, kasłaniu, czy też oczyszczeniu nosa
• po wykonaniu opatrunku na skaleczeniu, ranie tudzież innych zmianach skórnych
• po czynnościach porządkowych, jak chociażby wyniesieniu śmieci
• po kontakcie z pieniędzmi
• po kontakcie z osobą chorą w domu lub szpitalu
Zachęcamy do zapoznania się z planszą pokazującą właściwą technikę mycia rąk.
